سوالات متداول

هنگامیکه شما تصمیم به خرید ملک در ترکیه میگیرد قطعا سوالهای بسیاری در ذهن شما نقش می بندد. ما خوشحال خواهیم شد که بتوانیم در این زمینه شما را راهنمایی کنیم. در زیر برخی از سوالهای متداول  را پاسخ داده ایم .

آیا ملک خریداری شده ، موروثی میشود؟

بله تمام املاکی که ما در ترکیه میفروشیم موروثی خواهند شد.

چرا باید ملکم را از طریق یک آژانس املاک و مستغلات معتبر خریداری کنم؟

خرید از طریق یک شرکت ثبت شده، مانند شرکت املاک و مستغلات معتبر دارای چندین مزیت است:

 • شما میتوانید طیف گسترده ای از املاک که با معیارهای شما مطابقت دارند را ببینید، نه فقط از یک سازنده.
 • تجربه ما بنفع شماست و کارکنان ما با توجه به اولویت هایتان شما را برای انتخاب بهترین خانه هدایت میکنند.

آیا قیمت و متراژ واحد خریداری شده در دریافت “اقامت” موثر است؟

خیر، پس از بنام زدن سند به اسم سرپرست خانواده همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خانواده می توانند زیر پوشش اقامت خرید ملک سرپرست خانواده اقامت عائله دریافت کنند (البته بعد از گذشت یکسال از اقامت خرید ملک سرپرست خانواده) و فرزندان بالای ۱۸ سال خانواده در صورتی می توانند روی ملک مذکور اقامت خرید ملک دریافت کنند که حداقل ۲۵% از سهام ملک به نامشان در سند ثبت شده باشد. همچنین برای سرمایه گذاری های بالای ۲۵۰.۰۰۰ (دویست و پنجاه هزار) دلار، شهروندی و پاسپورت ترکیه به خانواده (سرپرست خانواده، همسر، فرزندان زیر ۱۸ سال) تعلق میگیرد.

در انتخاب منطقه برای خرید ملک در ترکیه، آیا منطقه خاصی را برای مشتریان توصیه میکنید؟

بله، کارشناسان شرکتمان با مطالعه و تحقیق در محلات و مناطق شهر های ترکیه، بسته به مراکز تحصیلی، خرید، تفریح، وسایل نقلیه عمومی و همچنین بررسی ارزش افزوده املاک در آینده، پروژه ها و مناطقی در سطح شهر را آماده کرده اند که نسبت به سلیقه و بودجه خریداران، گزینه های مناسب معرفی می شوند.

از چه زمانی می‌توانم درخواست “اقامت ترکیه” را پیگیری کنم؟

پس از دریافت سند مالکیت (Tapu) و یا امضای قرارداد با شرکت سازنده بشرط تایید قرارداد خرید ملک توسط دفتر اسناد رسمی حق مراجعه جهت دریافت اقامت خواهید داشت.

روش‌های دریافت تابعیت یا شهروندی ترکیه چیست؟

 • از طریق خرید ملک در ترکیه
 • از طریق سرمایه گذاری در بانک های ترکیه
 • از طریق کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار در ترکیه
 • از طریق ازدواج با شهروند ترکیه

هزینه گروه اعتماد چقدر است؟

طبق قانون رسمی خرید و فروش در ترکیه آژانس های املاک و مستغلات ثبت شده و رسمی مجاز به دریافت مبلغ ۳ درصد قیمت واقعی فروش  + ۱۸ درصد مالیات مربوط به آن (جمعا ۳.۵۴ درصد) از خریدار و فروشنده بطور مجزا می باشند.

متاسفانه امروزه بعضی از آژانس ها با ادعای دریافت نکردن هیچ هزینه ای خریداران را فریب داده و قیمت املاک را تا ۲۰-۳۰ درصد گرانتر از قیمت واقعی نشان می دهند و در نتیجه مبالغ هنگفتی تحت عنوان واسطه گری از فروشندگان ملک دریافت می کنند.

توصیه ما به شما، تنها خرید از طریق آژانس های صاحب نام می باشد که با داشتن سیستم های نظارتی منحصر بفرد از سو استفاده های احتمالی اعضای و کارکنان خود جلوگیری بعمل می آورند.

گروه اعتماد در تمامی معاملات چه برای شهروندان ترکیه و چه برای خارجی ها نرخ های یکسان و مطابق با مصوبه دولت دریافت می کند.

اعتماد چه خدماتی در خصوص خرید ملک انجام می‌دهد؟

مجموعه اعتماد  متشکل از کارشناسانی خبره در حوزه سرمایه‌گذاری در بازار املاک ترکیه است. ما نه فقط برای فروش ملک، که در تمام مراحل بررسی فرصت‌ها، سرمایه‌گذاری و امور حقوقی، مشاوره و … همراه شما خواهیم بود. مجموعه ما، پروژه‌های ساختماتی معتبری را با شرایطی متنوع به شما معرفی می‌کند.

آپارتمان‌های لوکس، خانه‌هایی با امکانات گسترده برای خانواده ها، ساختمان‌هایی که به مراکز آموزشی، درمانی یا تفریحی مدنظر شما نزدیک هستند و حتی بناهای نیمه کاره‌ای که مناسب سرمایه گذاری میان‌مدت و طولانی‌مدت هستند، همه و همه فقط بخشی از فهرست بلندبالایی ست که برای انتخاب، پیش روی شما قرار خواهیم داد.

گروه اعتماد حتی پس از فروش ملک هم در کنار شما باقی خواهد ماند تا روند نقل مکان برای سکونت، اجاره و یا حتی فروش مجدد ملک را راحت و مطمئن انجام دهید. فراهم کردن شرایط سرمایه‌گذاری بدون دغدغه و جلب نظر شما با هر سلیقه و توان مالی، هدف ماست.

پس از خرید ملک در ترکیه چه خواهم کرد؟

 • خرید ملک بالای ۲۵۰ هزار دلار : شخص خریدار همراه همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال حق دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه را خواهند داشت. دراینصورت، از تمامی مزایا و امکانات یک شهروند ترک بهرمند خواهند شد و دیگر نیازی به دریافت اقامت نخواهند داشت.
 • خرید ملک زیر ۲۵۰ هزار دلار : برای خارجی‌هایی که در ترکیه اقدام به خرید ملک می‌کنند، اخذ اقامت بسیار راحت است. خارجی‌هایی که در ترکیه اقدام به خرید خانه می‌کنند به راحتی قادر به اخذ اقامت با دوره های تمدید مشخص خواهند بود. همچنین آنها می‌توانند به راحتی برای تمامی اعضای خانواده خویش نیز اقامت دریافت کنند. کودکان این خانواده‌ها می‌توانند به واسطه این اقامت در مراکز و مقاطع مختلف آموزشی ترکیه مشغول به تحصیل شوند

مراحل خرید ملک چگونه است؟

طبق قانون جدید املاک ترکیه، اتباع خارجی برای نزدیک نبودن ملک به مناطق نظامی باید از ستاد فرماندهی نظامی مجوز دریافت کنند. بدین جهت تمامی مناطق نظامی و امنیتی در اداره ثبت زمین و املاک به ثبت رسیده اند. بنابراین اتباع خارجی می توانند در مدت ۳-۲ روز به لطف تعیین مناطق مجاز، سند ملک خود را دریافت کنند.

محدودیت‌های خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه چیست؟

 • یک تبعه خارجی در ترکیه از نظر متراژ حداکثر می‌تواند املاکی به مساحت ۳۰ هکتار خریداری کند.
 • اتباع خارجی در مناطق نظامی و یا امنیتی ترکیه اجازه خرید ملک ندارند. در مورد اجاره کردن نیز با صدور مجوزهای خاصی امکان پذیر است.
 • اتباع خارجی که به عنوان اشخاص حقیقی اقدام به خرید اراضی یا ملک می‌کنند، حداکثر می‌توانند ۱۰ درصد یک ناحیه یا منطقه را خریداری کنند.
 • محدودیتی برای مبلغ در قانون تعیین نشده‌است.

چگونه در ترکیه ملک بخریم؟

سیاست‌های کلان کشور ترکیه توسط ساز و کارها، قوانین و تسهیلات مناسب سعی در جذب سرمایه‌های خارجی دارد که فرصتی مناسب برای علاقمندان به سرمایه‌گذاری و زندگی در ترکیه را فراهم آورده است.

چه کسانی می‌توانند در ترکیه ملک بخرند؟

بجز ۳ کشور کره شمالی، ارمنستان و سوریه که با ترکیه روابط دیپلماتیک گرم و مناسبی ندارند تمام ملیت ها می توانند درترکیه ملک و مستغلات بخرند.

آیا امکان دریافت وام بانکی برای خرید ملک در ترکیه وجود دارد؟

بله خریدار میتواند با دو روش زیر از وام خرید ملک استفاده نماید و پرداخت بخشی از ثمن معامله را به آینده موکول  کند :

 1. دریافت وام از شرکت سازنده ملک
 2. دریافت وام از بانکهای کشور ترکیه

برای خریداران حقیقی با پاسپورت ایرانی، متاسفانه امکان اخذ وام از بانکهای ترکیه ممکن نمی باشد ولی  بخشی از سازندگان تسهیلاتی را در پرداخت کل مبلغ خرید در نظر گرفته اند.

خریدار میتواند با پرداخت درصد مشخصی از کل قیمت خرید که در هر پروژه متفاوت می باشد، باقیمانده را یا بطور ماهیانه پرداخت کند (این اقساط میتواند حتی پس از تحویل ملک  ادامه یابد) و یا خریدار ملک خود را برای مدت زمان مشخصی به سازنده ملک اجاره دهد. درآمد حاصله از این نوع اجاره بعنوان باقیمانده مبلغ خرید محسوب می شود.

آیا در صورت خرید ملک، میتوان اجازه اقامت در ترکیه را بدست آورد؟

بر اساس قانون جدید، هر شهروند خارجی میتواند اجازه اقامت یکساله در ترکیه را(با ارایه سند ملکی سالیانه قابل تمدید است) تا هنگام فروش ملک خود دریافت کند.

با سند ایپوتک دار یا سندی که اسکان ندارد میتوان اقامت گرفت؟

بله میشود
ولی اگر مشکل ایپوتک و یا نداشتن اسکان رفع نشود، فروش ملک مشکل میشود

آیا برای گرفتن اقامت میتوان قبل از پرداخت همه هزینه‌های ملک ،سند دریافت کرد ؟!

خیر معمولاً هزینه ها باید کامل پرداخت شود تا سند را تحویل بگیرید بعضی از پروژه ها هستند به صورتی که قبل از پرداخت کامل هزینه ها یک سند(شرح دار ) به شما میدهند که به عبارتی سند ایپوتک دار (قرض دار) میگویند.

مدت زمان لازم برای به نام شدن سند ملک در ترکیه چقدر است ؟

در صورت آماده بودن کل مبلغ ملک ۱ الی ۳ روز  کاری طول میکشد.

خرید ملک در ترکیه چقدر هزینه دارد ؟

خرید ملک در ترکیه  شامل هزینه های زیر میباشد.

 1. هزینه کارشناسی ملک حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر
 2. هزینه کمیسیون ۳ درصد هزینه ملک
 3. هزینه سند زدن ۴ درصد کل مبلغ ملک
 4. مالیات ۱ درصد هزینه ملک

نمیتوانید برای سوال خود پاسخی بیابید؟؟

از یک متخصص بپرسید.