مقالات

هزینه های خرید ملک در ترکیه

هزینه های خرید ملک در ترکیه شامل چه مواردی می باشد؟

حتما این روز ها شنیده اید که بازار ملک در بین ایرانیان و حتی سرمایه گذاران خارجی برای کشور ترکیه بسیار داغ است لابد از خود می پرسید چرا؟ بسیاری از افراد که سرمایه گذاری هایی در این کشور انجام می دهند اهداف متفاوتی دارند و تنها مقصود آنها سرمایه گذار نمی باشد بلکه برای زندگی چند ساله و یا مهاجرت وارد کشور ترکیه می شوند.
اما باید این نکته را در نظر بگیرید اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید باید تمامی هزینه های خرید ملک در ترکیه را در نظر بگیرید و با آگاهی کامل اقدام به خرید ملک کنید در این مقاله قصد داریم شما را با این هزینه ها آشنا کنیم.

هزینه های خرید ملک در ترکیه چه می باشد؟

بسیاری از افراد آرزوی زندگی در ترکیه را دارند و یکی از راه هایی که می توانند در این کشور زندگی کنند سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه می باشد. از جمله کشور هایی که می توانید برای مهاجرت در ابتدای لیست قرار دهید کشور زیبای ترکیه می باشد.
اما دلایل بسیاری وجود دارد که موجب شده بسیاری از افراد این کشور را برای مهاجرت و سرمایه گذاری انتخاب کنند مثلا نزدیکی به ایران، هزینه های پایین ، و اقتصاد در حال پیشرفت در این کشور می باشد.
شما برای سرمایه گذاری در این کشور راه های زیادی پیش رو دارید یکی از این راه ها خرید ملک می باشد.

هزینه های خرید ملک در ترکیه و هزینه گزارش ارزیابی

در ترکیه زمانی که ملکی را می خواهند به اتباع خارجی بفروشند قبل از نقل و انتقال سند ارائه گزارش ارزیابی و ذکر ارزش ملک ضروری می باشد.

SPK یا همان هزینه گزارش ارزیابی ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ لیر می باشد. خریدار باید این مبلغ را به بخش اداره سازمان ثبت زمین و کاداستر و بخش ارزیابی املاک پرداخت کند و زمانی که برای این ارزیابی و تکمیل گزارش ارزیابی در نظر میگیرند معمولا بین ۲ تا ۳ روز می باشد.
نقل و انتقال توسط اداره کل ثبت زمین و کاداستر انجام می گیرد. جهت نقل و انتقال باید هم خریدار و هم فروشنده حضور پیدا کنند مگر اینکه هر دو و یا یکی از آن ها وکالتنامه ای برای امضای پایانی داشته باشند که در این صورت نیازی به حضور فروشنده و خریدار نمی باشد.
اما زمانی که ارزش ملک اعلام می شود درصدی را به عنوان مالیات نقل و انتقال به دفتر اسناد باید پرداخت کنید که معمولا ۴ درصد می باشد.
خریدار در زمان خرید ملک باید چندین مورد هزینه و مالیات را پرداخت کند که معادل ۲۵۰۰ لیر ترکیه می باشد که به تفکیک مبالغ زیر است.

  1.  باید گذرنامه هر فرد در دفتر اسناد رسمی به مبلغ ۱۳۰ لیر ترجمه شود.
  2.  در دفتر اسناد رسمی جهت باز کردن حساب بانکی باید مدرک اثبات آدرس ترجمه شود.
  3.  حضور مترجم قسم خورده.
  4.  دریافت شماره مالیاتی
  5.  مالیات کاداستر
  6.  وکالت(اختیاری)
  7.  عکس
  8.  تقریبا مبلغ ۳۲۰ لیر برای اداره ثبت زمین و کاداستر برای یک بار پردازش

هزینه آژانس املاک و مستغلات جزئی از هزینه های خرید ملک در ترکیه

هزینه های انتقال سند و وکیل در ترکیه

قانونی که در آژانس های املاک و مستغلات وجود دارد شما باید حین خرید ملک ۳ درصد برای مالیات بر ارزش افزوده هم از خریدار و هم از فروشنده دریافت کنید. این مورد در برخی از آژانس ها ذر قیمت گنجانده شده است و در برخی دیگر از آژانس ها به طور جداگانه می باشد.
این مورد به نظر فروشندگان املاک وابسته می باشد. برخی از فروشنگان هستند که لیست قیمت دارند و براساس آن قیمت تمام شده را اعلام می کنند و برخی دیگر فقط قیمتی که مختص به آژانس است دریافت می کنند.

هزینه های خرید ملک در ترکیه بعلاوه هزینه وکیل

برای راحتی کار شما می توانید از یک وکیل مورد اعتماد برای خرید ملک کمک بگیرید تا با دقت تمامی موارد را برای شما بررسی کند هزینه های وکیلی که انگلیسی زبان باشد معمولا ۱.۷۵۰ دلار و. ۱۸ درصد از مالیات بر ارزش افزوده می باشد.
مالیات ملک در هزینه های خرید ملک در ترکیه
شما باید برای ملکی که خریداری نموده اید هر ساله مالیاتی را پرداخت کنید این مالیات در شهرداری های شهری و مناطق غیر شهری متفاوت است مناطق شهری ۲ درصد و مناطق غیر شهری ۱ در صد است.
این مالیات از سمت دولت جهت اجرای خدمات قانونی و آتش، تامین آب و فاضلاب، برای آتش نشانی و… می باشد.

بیمه زلزله و املاک از هزینه های خرید خانه در ترکیه

در کشور ترکیه بیمه زلزله یا (DASK) بر اساس متر مربع محاسبه می شود و اجباری است این بیمه برای خطرات احتمالی مثل آتش سوزی، انفجار، رانش زمین، سونامی، و… می باشد. هزینه های بیمه بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ لیر است البته این هزینه ها به متراژ خانه وابسته است.

هزینه های آبونمان برق

هزینه هایی که برای آبونمان در نظر گرفته شده ۱۵۰ لیر می باشد اگر برای اولین بار هزینه آبونمان را پرداخت میکنید ۱۵۰ لیر هزینه کنتور برق را باید پرداخت کنید اما شما باید مبالغ اضافی برای هر آبونمان پرداخت کنید که این هزینه ۲۴۱ لیر است.

هزینه های آبونمان آب از هزینه های خرید ملک در ترکیه

هزینه هایی که برای آبونمان آب در کشور ترکیه در نظر گرفته شده است ۵۸۵ لیر می باشد و هزینه های اضافی که هر ماه باید پرداخت شود ۶۰ لیر است. البته هزینه های انتقال به میزان هزینه هایی که هر ماه برای آبونمان پرداخت می کنید و مبلغ اضافی DASK در صورتی که زمان DASK منقضی شود بستگی دارد.

هزینه های تلفن و اینترنت

در صورتی که شما مجوز اقامت در ترکیه را داشته باشید می توانید خط تلفن و اینترنت داشته باشید. شرکت های ارائه دهنده ترک تله کام و تی تی نت است. اگر شما از مشترکین جدید این شرکت ها باشید و قرارداد جدید دو ساله امضا کنید می توانید از خدمات بسته های ویژه استفاده کنید. این خدمات می تواند شامل تماس های تلفنی، اینترنت پهن باند، و کانال های ماهواره می باشد که در حدود ماهانه ۱۰۰ لیر است همچنین تمامی شرکت ها هزینه های نصب دارند.

هزینه های نگهداری در هزینه های خرید خانه در ترکیه

اگر شما در یک ساختمان عمومی آپارتمانی را خریداری می کنید باید ماهانه هزینه هایی را جهت تعمیر و نگهداری پرداخت نمایید این هزینه ها شامل برق، استخر شنا، هزینه های نگهداری باغ، نگهبانی، هزینه های اموال که معمولا بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ لیر است.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *